1.
Write the following equations in the standard form Ax + By = C
i. Slope = 2, containing point (-4, 1)
ii. Slope , containing the point (3, 1)
iii.
Containing points (-1, 2) and (1, 3)
2. Determine whether the given pair of lines are parallel, coincident, or intersecting.
i. L: x + y = 10 and M: 3x + 3y = 6
ii. L: 2x + y = 4 and M: 2x – y = 8
iii. L = -x + y = 2 and M: 2x – 2y = -4
3. The cost of renting a bus is $450 per week, plus a charge of $0.28 per mile driven. Write an equation that relates cost C for a weekly rental in which the bus is driven
x miles.
4. If a manufacturer produces items at a daily cost of $0.65 and sells for $1.15. The
daily operational overhead is $300. What is the break-even point?
5. a. If people in Tula were willing and above to buy 10 smart phones when the price was $300 each, and 20 smart phones when the price was $100, derive the demand
curve PD(Q) for smart phones.
The two given points are (10, 300) and (20, 100).
The slope of the line between the two points is:
The equation of the line has the form:
Substituting the point (10, 300) and solving for b gives:
The demand curve is then:
b. If vendors in Tula were willing and able to sell 10 smart phones when the price was 300 and 40 smart phones when the price was $2100, derive the supply curve,
PS(Q) for smart phones.
c. Determine equilibrium price and quantity for smart phones in Tula.
1. Solve the following using an appropriate method:
i.
ii.
iii.
iv.
v.
vi.
vii.
viii.
2. The product of two consecutive numbers is 240. What are the numbers?
3. Two numbers differ by 12. Their product is 133. What are the numbers?
4. The price p and quantity x sold of a certain product obey the demand curve
, 0 ≤ x ≤ 300
i. Express the revenue, R, as a function of x.
ii. What is the revenue if 100 units are sold?
iii. What quantity x will maximize revenue? What is the maximum revenue?
iv. What price should the company charge to maximize revenue?
5. A clothing store sells gloves for $50 per pair. The store averages sales of 90 pairs each week. The store owner’s past experience leads him to believe that for each
$2 increase in the price of the gloves, one less pair would be sold each week.
What price would result in $5100 weekly sales?