Cost Analysis – 9-19

This is part 2 of  cost analysis.  Please number the answers exactly as they appear in the attachement.  For eg.  9. Problem 17-2A part 1.  Need answers in excel file.

Save Time On Research and Writing
Hire a Pro to Write You a 100% Plagiarism-Free Paper.
Get My Paper

Need by Wednesday night.

917t13

9.

10.

Save Time On Research and Writing
Hire a Pro to Write You a 100% Plagiarism-Free Paper.
Get My Paper

11.

product lerel, or

Problem 17-2A Part 2
2. Comqute the actirity or,erhead rates using ABc. Form cost poo

l

to 2
{ecimal

place* Omit t}re “$” dgn in your response.}

ldYorkshbpt

I

l
I

Prob/em 17-ZA Part 2
l

i

l

-l
l

appropriate. {Round your a nsil,ver$

ffi
ffi
ffi
ffi
ffi

,i v
p

tr

,..:I ,; iiiaili#ide over

;cate owrheaC

tr
I

“ii
ll

Problem NTrZe Part 3
i

Number of units
Machine hours
Engineering hours
Batches

)

Direct lahor hours: l l ‘ -..

Jab 3175
120 units
3OO MH
32 eng hours
15 batches

470 DLH

Jab 4286
1,500 units
3,000 MH

34 eng. hours
45 batches

4,230 DLH

tUse the rates ealculated in Fart

Worhs{eet

l
l

lt

3. Deterlrline overhead costs to assign to the following jobs using I
e anp] then round ysur intermediate carcurations and you
numbbr. Omit the “S” sign in your reryense

.)

I

r Jap-“3]75 Job 4286

! ..i[;
. nr*- :.1 t trEi.t”tcglth, -r

final an$irars ta the nearest whale

6t11

,rl’Ll5 i t,,4&, tit
prcdat

i
I

l
I

ry*” PrintVieff
I

I .,:.n*
I

| -. -.*.r+* *, 4. -, ;’.* i) -l*

I
I

l:iau ucr, riur, v J ;t the prflrtW’r:3

|
‘ -*.r+l n\4p,rhp.&$ f7tr. me.::ili

I

e
the ot
an$flf

,

Prab lem 17-2A Part 3
‘rg.

,-*,’I
‘d

ll “. o\nriRc

I

rl
li
ll

Problem t 7-2A Fart 4
4. What ip the owrhead cost per unit for Job 3175? What is

the to{al job csst in Part 3 and then rsund ysur final
sign ir{ your respsns.}

{pb 3J75 ”
Arerqge orerhgad co.sl pef uni! $ i. .. _.. “. ..”… =.=;

).
” “s.’- – –.’- – –..-.- –

i..

Workstre’bt ;uiilr*r
r..\
lJ-

Problem 17-ZA Part 4

3117113

12.

t?-zd Farr 5

‘.MarketpT9″…s35perunit.
‘ Th.

“o*jqny’s
direct labor rate is $20 per direct labor hour (DLH).

Costs Drirer
lndi rect n’ranuhcturi n g

., .* u'{&rlle”t{-
-‘r’t r-3a:liyrr’t,,,,,; r., _;.

cost per unit for Job 4286? {U*
[s 2 decimal place* Smit the ‘$”

I

: # a3 De**ribe i?”r* four tYPes cf
I

1….

on direct labor hours, ulrwt is the
,four casf per *LH ta 2 decimal
ht and final ansvsers tc 2 decimal

. i .,:r,; *b.!ecti’ ‘r . , . .v vr

I ..
,311g gr_;i5′; {i1 : .-. {‘iri i $,*d, i: dtJ i-… : :-q”

* i ,g .-rt{* , r: 1″-P3 Ailocat* *verlr*ad **$t$ to
{,t*ti;;,-it rlsinc’, ^’:ii’vi’,””4 nrtg*’in*

t ;*yt1*tg t.;r:je*tiw:17-?1 Nl**ate ctret ” ‘i ,…t-;. 1. t.*

lilC{l.n,..: r-r+riit} i.iif} [ liir.i.di{“1t. (.}”.€lflU*$ fa’
.};eth0t

,tAfnin, . -Tl “” -‘: “,arg1e6-g,;;.,; ii;

i- :udrrct,’r.’, aclivitJfbased costing.
I t f-Af l*i:’,i$fy *nd assess

it rr{rr=n*ar:B$ Af aCti” :n,*-L :- ti:l

‘.:. r*rq tnul jS uT

I information fullows.

eto”nfecl oud,nng ra r-hi I I .conllrm.tpx

3117113 Assignnent PrintVier
Engineeringsupport $26,000 Engineeringmodifications
Electricity 27,000 Machine hours
Setup costs 42,000 Batches

Nonmanuhcturing
Gustomersenrice 73,000 Numberofcustomers

W*rksha:eil

Frc*ierx 1′,V-4A C*mp*ring cosfs *sr:rg AEC udfh fhe
pfanf**der cyer*ead rafe t.#” Ff . F3. A I , A2

)

ezta.mhecl oud. rncg r aw hi I ll . com/hm.tpx

Required:
1.1 Compute the manufacturing cost per unit using the plantwide owrhead pate based on dircct labor

hours. {Round your intermediate calculations and final ansrrrers to 2 decimal places Omit the
“$” sign in your response,)

Product A Prc,Cuct B
Total manufacturing cost per unit $,

1.2 What is the gross profit per unit? {Round your intermediate ca lculations and final ansicers to 2
decimal placea Omit the “$” sign in your response.)

. Product A Prodp_ct B
Gross profit per unit $.,

2.{ How much gross proft is generated by each customer of Product A and Product B using the plantwide
or,eftead rate? {Round your interrnediate calculations and ‘inal an$irers to 2 decimal placee
Omit the “$” sign in your response.)

ProdlctA. ProductB
Gross profit per customer $ $

2.2 Whal is the cost of provding customer senice to each customer’? {Round your ans.rer to 2 decimal
places Omit the “$” sign in your reqonse,!

Customersenrice cost $ percustomer

3,1 Determine the manuractudng cost per unit of each product line ur:,ing ABC. {Round yDur intermediate
calculations and final ans rsrs to 2 decimal places Omit th,: “$” sign in your response.)

Product A Product B.
Total manufacturing cost perunit $. .. $

3.2 What is the grcss profit per unit? {Round your intermediate ca iculations and final ansrrers to 2
decirnal Flaces. Omit the “$” sign in yor.rr response.)

Product A Product B
Gross proft per unit $ : $

4,1 How much gross profit is generated by each customer of Prrlduct A and Product B using ABC?
(Round your intermediate calculalions and final ansi,vers to 2 decimal places. Omit the “$”
sign in your response,)

Product A Product B
Gross profit per customer $: . $

4.2 ls the gross proft per customer adequate firr Product A?

:-‘yes
;.:No

4.3 ls the gross profit per customer adequate for Product B?

:.. ye,s

r_ .No

5. Which method of product costing gir,es better information to manal;ers of this company?

‘” : Acti\iity based costing
,..f Process costing
i..: Joborder costing

8111

3[17113

Actidty
Pattem alignment
Cutting
Moving product

Sewing
lnspecting
Folding

Design
Profiding space
Materials

handling

lnnpnt Print Vieru

rafe l.O. A1, A2, PI, P2, F3

tents are cut to spcifications in
es, costs, and drivers associated

ities follow.

Quantity
600

13,200
3,600

6,080
450

32JOA

400
8,44O

890,000

$ 630,910

$ 760,000
50,400

311,5W

$1 ,121 ,900

Pup Tent
21,4A0 units

1,244 mo\es
150 batches
180 inspections

7,200 MH
3,800 DLH

100 modification orders
4,200 square feet

4g0,ryq sguare yards

department F,.
with these tl,,/b

Problem 1*-
[Thetutlownb

Tent Master

Support

Additional p

Units prod
Mor,es
Batches
Number of

$ecticn BrC

Overhead cost
$ 69,000

58,080
151,200

Driter
Batches
Machine hours
Moues

$ 27&,29A

$ 522,888
u,204
73,930

Direct labor
lnspections
Units

Modification
Square feet

Sguare yards

P

10,700
2,48A

45A

6,000
2,280

300
4,200 s

4C01000

es
270 i pections

feet
yards

ir? ,€ ldenti&r6ir,.,;”: ‘”q
nrf..,;lf:fAg€S,.i.tntybE:.,-{j

t

compute the olerfiead cost that is
termediate caleulations and final

.)

i;:igf r*tre

_{*

-I.3 tt’

15,

I

Prob iem f 7t5A
pfanfwr’de oted

Prablem tl
Require$:
1. Using i

assigd,
an$trq

Pup f
PopF

I’
Worksheel

*;.4 **sts f+
*t

f’. :t

-, I ^srt* .–:: . ..’,.:,,’;3

ezto. nfrecl ouci. nrcg raur hi

-…,* t:tlj&C.ll

917113

16.

Problen f frSA Part 2

17.

ezto. rrhecl oud. rrcg r*. fii f i .corrdtrm.tpx

Total cost per unit
Puptent $, /unit
Pop-r.rptent 5i”

-“”‘ ” – -=-‘l
unit

nrnent Print Mevu

unit for the two goducts if the direct
tent. {Hound your intermediate

i’$” sign in your response.)

imal places, Omit the “$” sign in

labor and direct materials cost is
*te catrcslations *nd final an$lsers

ll
Problem 17-5A Part 3

3,1 AssrJnle the market price of the pup tent is $90 and the

y$irr intermediate *aleulatisns and final ansfirer$ ts 2
your response.)

ffipuprent ffi $. _
Pofpptent ffi

3.2 What will be the management decide about the product Pup-t

,”*i Eliiminate puptent
‘.-; Retain puptent

UYorkshdet
I

et price of the pofup tent is $160,
detefryine the gross profit / loss per unit for each tent, {lnput al amsunts as positive values” R$und

\:ad casis t;r
” ‘.t1it I ,. ;,”” *

‘,.-: -“oitt’c

:*ing a*ti
+

10t11

3117113 Ass g nnent Print View

Problem 1 ,r-54 Paft 5
5. Assurne if the market price is $90 per pup tent and $160 per pc c-up tent, determine the gross profit /

loss per unitforeach tent. {Round your intennetliate calcul&liril}s and tinal ansvBerst$ 2 de*in’raN
pia*es Ornit the ”

pup ternt lF.fit —–Fl $
Pop.up tent lFrofit—–Tl $

Hd*nks$r**8

Frr:*/*rr; 1V-frP, ftart {:

19.

ezto.mhecl oud. mcg r aw l’ri I li .corr/hm.tpx 11t11

:’if i i’l

I ..
,311g gr_;i5′; {i1 : .-. {‘iri i $,*d, i: dtJ i-… : :-q”
* i ,g .-rt{* , r: 1″-P3 Ailocat* *verlr*ad **$t$ to
{,t*ti;;,-it rlsinc’, ^’:ii’vi’,””4 nrtg*’in*
t ;*yt1*tg t.;r:je*tiw:17-?1 Nl**ate ctret ” ‘i ,…t-;. 1. t.*
lilC{l.n,..: r-r+riit} i.iif} [ liir.i.di{“1t. (.}”.€lflU*$ fa’
.};eth0t
,tAfnin, . -Tl “” -‘: “,arg1e6-g,;;.,; ii;
i- :udrrct,’r.’, aclivitJfbased costing.
I t f-Af l*i:’,i$fy *nd assess
it rr{rr=n*ar:B$ Af aCti” :n,*-L :- ti:l
‘.:. r*rq tnul jS uT
I information fullows.
eto”nfecl oud,nng ra r-hi I I .conllrm.tpx

3117113 Assignnent PrintVier
Engineeringsupport $26,000 Engineeringmodifications
Electricity 27,000 Machine hours
Setup costs 42,000 Batches
Nonmanuhcturing
Gustomersenrice 73,000 Numberofcustomers
W*rksha:eil
Frc*ierx 1’,V-4A C*mp*ring cosfs *sr:rg AEC udfh fhe
pfanf**der cyer*ead rafe t.#” Ff . F3. A I , A2
)
ezta.mhecl oud. rncg r aw hi I ll . com/hm.tpx
Required:
1.1 Compute the manufacturing cost per unit using the plantwide owrhead pate based on dircct labor
hours. {Round your intermediate calculations and final ansrrrers to 2 decimal places Omit the
“$” sign in your response,)
Product A Prc,Cuct B
Total manufacturing cost per unit $,
1.2 What is the gross profit per unit? {Round your intermediate ca lculations and final ansicers to 2
decimal placea Omit the “$” sign in your response.)
. Product A Prodp_ct B
Gross profit per unit $.,
2.{ How much gross proft is generated by each customer of Product A and Product B using the plantwide
or,eftead rate? {Round your interrnediate calculations and ‘inal an$irers to 2 decimal placee
Omit the “$” sign in your response.)
ProdlctA. ProductB
Gross profit per customer $ $
2.2 Whal is the cost of provding customer senice to each customer’? {Round your ans.rer to 2 decimal
places Omit the “$” sign in your reqonse,!
Customersenrice cost $ percustomer
3,1 Determine the manuractudng cost per unit of each product line ur:,ing ABC. {Round yDur intermediate
calculations and final ans rsrs to 2 decimal places Omit th,: “$” sign in your response.)
Product A Product B.
Total manufacturing cost perunit $. .. $
3.2 What is the grcss profit per unit? {Round your intermediate ca iculations and final ansrrers to 2
decirnal Flaces. Omit the “$” sign in yor.rr response.)
Product A Product B
Gross proft per unit $ : $
4,1 How much gross profit is generated by each customer of Prrlduct A and Product B using ABC?
(Round your intermediate calculalions and final ansi,vers to 2 decimal places. Omit the “$”
sign in your response,)
Product A Product B
Gross profit per customer $: . $
4.2 ls the gross proft per customer adequate firr Product A?
:-‘yes
;.:No
4.3 ls the gross profit per customer adequate for Product B?
:.. ye,s
r_ .No
5. Which method of product costing gir,es better information to manal;ers of this company?
‘” : Acti\iity based costing
,..f Process costing
i..: Joborder costing
8111

3[17113
Actidty
Pattem alignment
Cutting
Moving product
Sewing
lnspecting
Folding
Design
Profiding space
Materials
handling
lnnpnt Print Vieru
rafe l.O. A1, A2, PI, P2, F3
tents are cut to spcifications in
es, costs, and drivers associated
ities follow.
Quantity
600
13,200
3,600
6,080
450
32JOA
400
8,44O
890,000
$ 630,910
$ 760,000
50,400
311,5W
$1 ,121 ,900
Pup Tent
21,4A0 units
1,244 mo\es
150 batches
180 inspections
7,200 MH
3,800 DLH
100 modification orders
4,200 square feet
4g0,ryq sguare yards
department F,.
with these tl,,/b
Problem 1*-
[Thetutlownb
Tent Master
Support
Additional p
Units prod
Mor,es
Batches
Number of
$ecticn BrC
Overhead cost
$ 69,000
58,080
151,200
Driter
Batches
Machine hours
Moues
$ 27&,29A
$ 522,888
u,204
73,930
Direct labor
lnspections
Units
Modification
Square feet
Sguare yards
P
10,700
2,48A
45A
6,000
2,280
300
4,200 s
4C01000
es
270 i pections
feet
yards
ir? ,€ ldenti&r6ir,.,;”: ‘”q
nrf..,;lf:fAg€S,.i.tntybE:.,-{j
t


3.2 What will be the management decide about the product Pup-t
,”*i Eliiminate puptent
‘.-; Retain puptent
UYorkshdet
I
et price of the pofup tent is $160,
detefryine the gross profit / loss per unit for each tent, {lnput al amsunts as positive values” R$und
\:ad casis t;r
” ‘.t1it I ,. ;,”” *
‘,.-: -“oitt’c
:*ing a*ti
+
10t11

3117113 Ass g nnent Print View
Problem 1 ,r-54 Paft 5
5. Assurne if the market price is $90 per pup tent and $160 per pc c-up tent, determine the gross profit /
loss per unitforeach tent. {Round your intennetliate calcul&liril}s and tinal ansvBerst$ 2 de*in’raN
pia*es Ornit the “$’* sign in your respcnse.|
pup ternt lF.fit —–Fl $
Pop.up tent lFrofit—–Tl $
Hd*nks$r**8
Frr:*/*rr; 1V-frP, ftart {:
19.
ezto.mhecl oud. mcg r aw l’ri I li .corr/hm.tpx 11t11

:’if i i’l

I ..
,311g gr_;i5′; {i1 : .-. {‘iri i $,*d, i: dtJ i-… : :-q”
* i ,g .-rt{* , r: 1″-P3 Ailocat* *verlr*ad **$t$ to
{,t*ti;;,-it rlsinc’, ^’:ii’vi’,””4 nrtg*’in*
t ;*yt1*tg t.;r:je*tiw:17-?1 Nl**ate ctret ” ‘i ,…t-;. 1. t.*
lilC{l.n,..: r-r+riit} i.iif} [ liir.i.di{“1t. (.}”.€lflU*$ fa’
.};eth0t
,tAfnin, . -Tl “” -‘: “,arg1e6-g,;;.,; ii;
i- :udrrct,’r.’, aclivitJfbased costing.
I t f-Af l*i:’,i$fy *nd assess
it rr{rr=n*ar:B$ Af aCti” :n,*-L :- ti:l
‘.:. r*rq tnul jS uT
I information fullows.
eto”nfecl oud,nng ra r-hi I I .conllrm.tpx

3117113 Assignnent PrintVier
Engineeringsupport $26,000 Engineeringmodifications
Electricity 27,000 Machine hours
Setup costs 42,000 Batches
Nonmanuhcturing
Gustomersenrice 73,000 Numberofcustomers
W*rksha:eil
Frc*ierx 1’,V-4A C*mp*ring cosfs *sr:rg AEC udfh fhe
pfanf**der cyer*ead rafe t.#” Ff . F3. A I , A2
)
ezta.mhecl oud. rncg r aw hi I ll . com/hm.tpx
Required:
1.1 Compute the manufacturing cost per unit using the plantwide owrhead pate based on dircct labor
hours. {Round your intermediate calculations and final ansrrrers to 2 decimal places Omit the
“$” sign in your response,)
Product A Prc,Cuct B
Total manufacturing cost per unit $,
1.2 What is the gross profit per unit? {Round your intermediate ca lculations and final ansicers to 2
decimal placea Omit the “$” sign in your response.)
. Product A Prodp_ct B
Gross profit per unit $.,
2.{ How much gross proft is generated by each customer of Product A and Product B using the plantwide
or,eftead rate? {Round your interrnediate calculations and ‘inal an$irers to 2 decimal placee
Omit the “$” sign in your response.)
ProdlctA. ProductB
Gross profit per customer $ $
2.2 Whal is the cost of provding customer senice to each customer’? {Round your ans.rer to 2 decimal
places Omit the “$” sign in your reqonse,!
Customersenrice cost $ percustomer
3,1 Determine the manuractudng cost per unit of each product line ur:,ing ABC. {Round yDur intermediate
calculations and final ans rsrs to 2 decimal places Omit th,: “$” sign in your response.)
Product A Product B.
Total manufacturing cost perunit $. .. $
3.2 What is the grcss profit per unit? {Round your intermediate ca iculations and final ansrrers to 2
decirnal Flaces. Omit the “$” sign in yor.rr response.)
Product A Product B
Gross proft per unit $ : $
4,1 How much gross profit is generated by each customer of Prrlduct A and Product B using ABC?
(Round your intermediate calculalions and final ansi,vers to 2 decimal places. Omit the “$”
sign in your response,)
Product A Product B
Gross profit per customer $: . $
4.2 ls the gross proft per customer adequate firr Product A?
:-‘yes
;.:No
4.3 ls the gross profit per customer adequate for Product B?
:.. ye,s
r_ .No
5. Which method of product costing gir,es better information to manal;ers of this company?
‘” : Acti\iity based costing
,..f Process costing
i..: Joborder costing
8111

3[17113
Actidty
Pattem alignment
Cutting
Moving product
Sewing
lnspecting
Folding
Design
Profiding space
Materials
handling
lnnpnt Print Vieru
rafe l.O. A1, A2, PI, P2, F3
tents are cut to spcifications in
es, costs, and drivers associated
ities follow.
Quantity
600
13,200
3,600
6,080
450
32JOA
400
8,44O
890,000
$ 630,910
$ 760,000
50,400
311,5W
$1 ,121 ,900
Pup Tent
21,4A0 units
1,244 mo\es
150 batches
180 inspections
7,200 MH
3,800 DLH
100 modification orders
4,200 square feet
4g0,ryq sguare yards
department F,.
with these tl,,/b
Problem 1*-
[Thetutlownb
Tent Master
Support
Additional p
Units prod
Mor,es
Batches
Number of
$ecticn BrC
Overhead cost
$ 69,000
58,080
151,200
Driter
Batches
Machine hours
Moues
$ 27&,29A
$ 522,888
u,204
73,930
Direct labor
lnspections
Units
Modification
Square feet
Sguare yards
P
10,700
2,48A
45A
6,000
2,280
300
4,200 s
4C01000
es
270 i pections
feet
yards
ir? ,€ ldenti&r6ir,.,;”: ‘”q
nrf..,;lf:fAg€S,.i.tntybE:.,-{j
t

pup ternt lF.fit —–Fl $
Pop.up tent lFrofit—–Tl $
Hd*nks$r**8
Frr:*/*rr; 1V-frP, ftart {:
19.
ezto.mhecl oud. mcg r aw l’ri I li .corr/hm.tpx 11t11

:’if i i’l

I ..
,311g gr_;i5′; {i1 : .-. {‘iri i $,*d, i: dtJ i-… : :-q”
* i ,g .-rt{* , r: 1″-P3 Ailocat* *verlr*ad **$t$ to
{,t*ti;;,-it rlsinc’, ^’:ii’vi’,””4 nrtg*’in*
t ;*yt1*tg t.;r:je*tiw:17-?1 Nl**ate ctret ” ‘i ,…t-;. 1. t.*
lilC{l.n,..: r-r+riit} i.iif} [ liir.i.di{“1t. (.}”.€lflU*$ fa’
.};eth0t
,tAfnin, . -Tl “” -‘: “,arg1e6-g,;;.,; ii;
i- :udrrct,’r.’, aclivitJfbased costing.
I t f-Af l*i:’,i$fy *nd assess
it rr{rr=n*ar:B$ Af aCti” :n,*-L :- ti:l
‘.:. r*rq tnul jS uT
I information fullows.
eto”nfecl oud,nng ra r-hi I I .conllrm.tpx

3117113 Assignnent PrintVier
Engineeringsupport $26,000 Engineeringmodifications
Electricity 27,000 Machine hours
Setup costs 42,000 Batches
Nonmanuhcturing
Gustomersenrice 73,000 Numberofcustomers
W*rksha:eil
Frc*ierx 1’,V-4A C*mp*ring cosfs *sr:rg AEC udfh fhe
pfanf**der cyer*ead rafe t.#” Ff . F3. A I , A2
)
ezta.mhecl oud. rncg r aw hi I ll . com/hm.tpx
Required:
1.1 Compute the manufacturing cost per unit using the plantwide owrhead pate based on dircct labor
hours. {Round your intermediate calculations and final ansrrrers to 2 decimal places Omit the
“$” sign in your response,)
Product A Prc,Cuct B
Total manufacturing cost per unit $,
1.2 What is the gross profit per unit? {Round your intermediate ca lculations and final ansicers to 2
decimal placea Omit the “$” sign in your response.)
. Product A Prodp_ct B
Gross profit per unit $.,
2.{ How much gross proft is generated by each customer of Product A and Product B using the plantwide
or,eftead rate? {Round your interrnediate calculations and ‘inal an$irers to 2 decimal placee
Omit the “$” sign in your response.)
ProdlctA. ProductB
Gross profit per customer $ $
2.2 Whal is the cost of provding customer senice to each customer’? {Round your ans.rer to 2 decimal
places Omit the “$” sign in your reqonse,!
Customersenrice cost $ percustomer
3,1 Determine the manuractudng cost per unit of each product line ur:,ing ABC. {Round yDur intermediate
calculations and final ans rsrs to 2 decimal places Omit th,: “$” sign in your response.)
Product A Product B.
Total manufacturing cost perunit $. .. $
3.2 What is the grcss profit per unit? {Round your intermediate ca iculations and final ansrrers to 2
decirnal Flaces. Omit the “$” sign in yor.rr response.)
Product A Product B
Gross proft per unit $ : $
4,1 How much gross profit is generated by each customer of Prrlduct A and Product B using ABC?
(Round your intermediate calculalions and final ansi,vers to 2 decimal places. Omit the “$”
sign in your response,)
Product A Product B
Gross profit per customer $: . $
4.2 ls the gross proft per customer adequate firr Product A?
:-‘yes
;.:No
4.3 ls the gross profit per customer adequate for Product B?
:.. ye,s
r_ .No
5. Which method of product costing gir,es better information to manal;ers of this company?
‘” : Acti\iity based costing
,..f Process costing
i..: Joborder costing
8111

3[17113
Actidty
Pattem alignment
Cutting
Moving product
Sewing
lnspecting
Folding
Design
Profiding space
Materials
handling
lnnpnt Print Vieru
rafe l.O. A1, A2, PI, P2, F3
tents are cut to spcifications in
es, costs, and drivers associated
ities follow.
Quantity
600
13,200
3,600
6,080
450
32JOA
400
8,44O
890,000
$ 630,910
$ 760,000
50,400
311,5W
$1 ,121 ,900
Pup Tent
21,4A0 units
1,244 mo\es
150 batches
180 inspections
7,200 MH
3,800 DLH
100 modification orders
4,200 square feet
4g0,ryq sguare yards
department F,.
with these tl,,/b
Problem 1*-
[Thetutlownb
Tent Master
Support
Additional p
Units prod
Mor,es
Batches
Number of
$ecticn BrC
Overhead cost
$ 69,000
58,080
151,200
Driter
Batches
Machine hours
Moues
$ 27&,29A
$ 522,888
u,204
73,930
Direct labor
lnspections
Units
Modification
Square feet
Sguare yards
P
10,700
2,48A
45A
6,000
2,280
300
4,200 s
4C01000
es
270 i pections
feet
yards
ir? ,€ ldenti&r6ir,.,;”: ‘”q
nrf..,;lf:fAg€S,.i.tntybE:.,-{j
t


3.2 What will be the management decide about the product Pup-t
,”*i Eliiminate puptent
‘.-; Retain puptent
UYorkshdet
I
et price of the pofup tent is $160,
detefryine the gross profit / loss per unit for each tent, {lnput al amsunts as positive values” R$und
\:ad casis t;r
” ‘.t1it I ,. ;,”” *
‘,.-: -“oitt’c
:*ing a*ti
+
10t11

3117113 Ass g nnent Print View
Problem 1 ,r-54 Paft 5
5. Assurne if the market price is $90 per pup tent and $160 per pc c-up tent, determine the gross profit /
loss per unitforeach tent. {Round your intennetliate calcul&liril}s and tinal ansvBerst$ 2 de*in’raN
pia*es Ornit the “$’* sign in your respcnse.|
pup ternt lF.fit —–Fl $
Pop.up tent lFrofit—–Tl $
Hd*nks$r**8
Frr:*/*rr; 1V-frP, ftart {:
19.
ezto.mhecl oud. mcg r aw l’ri I li .corr/hm.tpx 11t11

:’if i i’l

I ..
,311g gr_;i5′; {i1 : .-. {‘iri i $,*d, i: dtJ i-… : :-q”
* i ,g .-rt{* , r: 1″-P3 Ailocat* *verlr*ad **$t$ to
{,t*ti;;,-it rlsinc’, ^’:ii’vi’,””4 nrtg*’in*
t ;*yt1*tg t.;r:je*tiw:17-?1 Nl**ate ctret ” ‘i ,…t-;. 1. t.*
lilC{l.n,..: r-r+riit} i.iif} [ liir.i.di{“1t. (.}”.€lflU*$ fa’
.};eth0t
,tAfnin, . -Tl “” -‘: “,arg1e6-g,;;.,; ii;
i- :udrrct,’r.’, aclivitJfbased costing.
I t f-Af l*i:’,i$fy *nd assess
it rr{rr=n*ar:B$ Af aCti” :n,*-L :- ti:l
‘.:. r*rq tnul jS uT
I information fullows.
eto”nfecl oud,nng ra r-hi I I .conllrm.tpx

3117113 Assignnent PrintVier
Engineeringsupport $26,000 Engineeringmodifications
Electricity 27,000 Machine hours
Setup costs 42,000 Batches
Nonmanuhcturing
Gustomersenrice 73,000 Numberofcustomers
W*rksha:eil
Frc*ierx 1’,V-4A C*mp*ring cosfs *sr:rg AEC udfh fhe
pfanf**der cyer*ead rafe t.#” Ff . F3. A I , A2
)
ezta.mhecl oud. rncg r aw hi I ll . com/hm.tpx
Required:
1.1 Compute the manufacturing cost per unit using the plantwide owrhead pate based on dircct labor
hours. {Round your intermediate calculations and final ansrrrers to 2 decimal places Omit the
“$” sign in your response,)
Product A Prc,Cuct B
Total manufacturing cost per unit $,
1.2 What is the gross profit per unit? {Round your intermediate ca lculations and final ansicers to 2
decimal placea Omit the “$” sign in your response.)
. Product A Prodp_ct B
Gross profit per unit $.,
2.{ How much gross proft is generated by each customer of Product A and Product B using the plantwide
or,eftead rate? {Round your interrnediate calculations and ‘inal an$irers to 2 decimal placee
Omit the “$” sign in your response.)
ProdlctA. ProductB
Gross profit per customer $ $
2.2 Whal is the cost of provding customer senice to each customer’? {Round your ans.rer to 2 decimal
places Omit the “$” sign in your reqonse,!
Customersenrice cost $ percustomer
3,1 Determine the manuractudng cost per unit of each product line ur:,ing ABC. {Round yDur intermediate
calculations and final ans rsrs to 2 decimal places Omit th,: “$” sign in your response.)
Product A Product B.
Total manufacturing cost perunit $. .. $
3.2 What is the grcss profit per unit? {Round your intermediate ca iculations and final ansrrers to 2
decirnal Flaces. Omit the “$” sign in yor.rr response.)
Product A Product B
Gross proft per unit $ : $
4,1 How much gross profit is generated by each customer of Prrlduct A and Product B using ABC?
(Round your intermediate calculalions and final ansi,vers to 2 decimal places. Omit the “$”
sign in your response,)
Product A Product B
Gross profit per customer $: . $
4.2 ls the gross proft per customer adequate firr Product A?
:-‘yes
;.:No
4.3 ls the gross profit per customer adequate for Product B?
:.. ye,s
r_ .No
5. Which method of product costing gir,es better information to manal;ers of this company?
‘” : Acti\iity based costing
,..f Process costing
i..: Joborder costing
8111

3[17113
Actidty
Pattem alignment
Cutting
Moving product
Sewing
lnspecting
Folding
Design
Profiding space
Materials
handling
lnnpnt Print Vieru
rafe l.O. A1, A2, PI, P2, F3
tents are cut to spcifications in
es, costs, and drivers associated
ities follow.
Quantity
600
13,200
3,600
6,080
450
32JOA
400
8,44O
890,000
$ 630,910
$ 760,000
50,400
311,5W
$1 ,121 ,900
Pup Tent
21,4A0 units
1,244 mo\es
150 batches
180 inspections
7,200 MH
3,800 DLH
100 modification orders
4,200 square feet
4g0,ryq sguare yards
department F,.
with these tl,,/b
Problem 1*-
[Thetutlownb
Tent Master
Support
Additional p
Units prod
Mor,es
Batches
Number of
$ecticn BrC
Overhead cost
$ 69,000
58,080
151,200
Driter
Batches
Machine hours
Moues
$ 27&,29A
$ 522,888
u,204
73,930
Direct labor
lnspections
Units
Modification
Square feet
Sguare yards
P
10,700
2,48A
45A
6,000
2,280
300
4,200 s
4C01000
es
270 i pections
feet
yards
ir? ,€ ldenti&r6ir,.,;”: ‘”q
nrf..,;lf:fAg€S,.i.tntybE:.,-{j
t

Still stressed from student homework?
Get quality assistance from academic writers!

Order your essay today and save 25% with the discount code LAVENDER