Breakfasttime Cereal Company manufactures two breakfast cereals in a joint process. Cost and quantity information is as follows:

Breakfasttime Cereal Company manufactures two breakfast cereals in a joint process. Cost and quantity information is as follows:

Save Time On Research and Writing
Hire a Pro to Write You a 100% Plagiarism-Free Paper.
Get My Paper

Joint Cost Cereal Quantity at Split-Off Point Sales Price per Kilogram

$30,000 Yummies ………………… 12,000 kilograms ………………………………. $2.00

Crummies ……………….. 8,000 kilograms ………………………………. 2.50

 

Save Time On Research and Writing
Hire a Pro to Write You a 100% Plagiarism-Free Paper.
Get My Paper

Required:

Use the physical-units method to allocate the company’s joint production cost between Yummies and Crummies.

Refer to the data given in the preceding exercise.

Required: Use the relative-sales-value method to allocate Breakfasttime Cereal Company’s joint production cost between Yummies and Crummies.

Refer to the data given in Exercise 17–20 . Breakfasttime Cereal Company has an opportunity to process its Crummies further into a mulch for ornamental shrubs. The additional processing operation costs $.50 per kilogram, and the mulch will sell for $3.50 per kilogram.

Required:

1. Should Breakfasttime’s management decide to process Crummies into the mulch? Why?

2. Suppose the company does process Crummies into the mulch. Use the net-realizable-value method to allocate the joint production cost between the mulch and the Yummies.

Still stressed from student homework?
Get quality assistance from academic writers!

Order your essay today and save 25% with the discount code LAVENDER