Gagliano Question

Gagliano is introducing a new product using either a capital-intensive method or a labor-intensive method, which will not affect the quality of the product. Estimated manufacturing costs as follows: Capital-Intensive-Direct Materials $5/unit, Direct Labor $6/unit, Variable Overhead $3/unit, Fixed Manufacturing Costs $2,508,000. Labor-Intensive-Direct Materials $5.50/unit, Direct Labor $8.00/unit, Variable Overhead $4.50/unit, Manufacturing Costs $1,538,000. Introductory unit sales price of $30. Incremental selling expenses are estimated to be $502,000 annually plus $2/unit sold, regardless of manufacturing method. Instructions:

Save Time On Research and Writing
Hire a Pro to Write You a 100% Plagiarism-Free Paper.
Get My Paper

(a) Calculate the estimated break-even point in annual unit sales of the new product if Gagliano Company uses the: (1) capital-intensive method (2) labor-intensive method.

(b) Determine annual unit sales volume at which they would be indifferent between the two methods.

(c) Explain when both should be employed.

Save Time On Research and Writing
Hire a Pro to Write You a 100% Plagiarism-Free Paper.
Get My Paper
Still stressed from student homework?
Get quality assistance from academic writers!

Order your essay today and save 25% with the discount code LAVENDER