production of a new product

HD Labs Inc. recently began production of a new product, flat panel displays, which required the investment of

$1,500,000 in assets. The costs of producing and selling 12,000 units of flat panel displays are estimated as follows:

Don't use plagiarized sources. Get Your Custom Essay on
production of a new product
Just from $13/Page
Order Essay

Variable costs per unit:

Direct materials $140

Direct labor 30

Factory overhead 50

Selling and administrative expenses 25

Total $245

Fixed costs:

Factory overhead 0,000

Selling and administrative expenses 480,000

HD Lavs Inc. is currently considering establishing a selling price for flat panel displays. The president of HD Labs had decided to use the cost-plus approach to product pricing and has indicated that the displays must earn a 20% rate of return on invested assets

Calculate your order
Pages (275 words)
Standard price: $0.00
Client Reviews
4.9
Sitejabber
4.6
Trustpilot
4.8
Our Guarantees
100% Confidentiality
Information about customers is confidential and never disclosed to third parties.
Original Writing
We complete all papers from scratch. You can get a plagiarism report.
Timely Delivery
No missed deadlines – 97% of assignments are completed in time.
Money Back
If you're confident that a writer didn't follow your order details, ask for a refund.

Calculate the price of your order

You will get a personal manager and a discount.
We'll send you the first draft for approval by at
Total price:
$0.00
Power up Your Academic Success with the
Team of Professionals. We’ve Got Your Back.
Power up Your Study Success with Experts We’ve Got Your Back.
Live Chat+1(978) 822-0999EmailWhatsApp

Order your essay today and save 20% with the discount code GOODESSAY