Granger Manufacturing Company expects annual manufacturing overhead to be $300,000

1. Granger Manufacturing Company expects annual manufacturing overhead to be $300,000. The company also expects 30,000 direct labor hours costing $375,000 and machine run time of 10,000 hours.
Calculate predetermined overhead allocation rates based on direct labor hours, direct labor cost, and machine time. (Round direct labor cost to 2 decimal places, e.g. 15.25 and all other answers to 0 decimal places, e.g. 5,275.)

Direct labor hoursDirect labor costMachine time
Predetermined overhead allocation____________________________________

2. Crown Point, Co. is a steel fabricator, and job 325 consists of producing 500 steel supports for Steering Company. Overhead is applied on the basis of direct labor hours, using a predetermined overhead rate of $40 per hour. Direct costs associated with Job 325 are: direct materials, $14,000; direct labor, 400 hours at $16 per hour.
Calculate the cost of Job 325.

Don't use plagiarized sources. Get Your Custom Essay on
Granger Manufacturing Company expects annual manufacturing overhead to be $300,000
Just from $13/Page
Order Essay
Cost of Job 325

3. During August the Golden Paint Company completed 92,920 cans of paint. At the beginning of August, the company had 843 units that were 70 percent complete with respect to material and 50 percent complete with respect to conversion costs. During the month, the company started production of 97,480 units.
How many units were in Work in Process at the end of August?

Work in Processenter a number of cans in work in processcans

4. The balance in beginning Work in Process at Springfield Rubber Company for direct labor was $126,100. During the month of March, an additional $718,688 of direct labor was incurred, and 33,700 pounds of rubber were produced. At the end of March, 9,200 pounds of rubber were in process and the units were 40 percent complete. At the start of March, the company had 5,400 pounds of rubber that were 50 percent complete.
Calculate the cost per equivalent unit for labor, assuming that labor is added uniformly throughout the production process. (Round answer to 2 decimal places, e.g. 25.26.)

Cost per equivalent unit$enter the cost per equivalent unit amount in dollars per pound

5. Case #1Work in Process, October 14,610gallons
Units started during Octoberenter a dollar amountgallons
Units completed during October14,930gallons
Work in Process, October 312,690gallons

Calculate your order
Pages (275 words)
Standard price: $0.00
Client Reviews
4.9
Sitejabber
4.6
Trustpilot
4.8
Our Guarantees
100% Confidentiality
Information about customers is confidential and never disclosed to third parties.
Original Writing
We complete all papers from scratch. You can get a plagiarism report.
Timely Delivery
No missed deadlines – 97% of assignments are completed in time.
Money Back
If you're confident that a writer didn't follow your order details, ask for a refund.

Calculate the price of your order

You will get a personal manager and a discount.
We'll send you the first draft for approval by at
Total price:
$0.00
Power up Your Academic Success with the
Team of Professionals. We’ve Got Your Back.
Power up Your Study Success with Experts We’ve Got Your Back.
error: Content is protected !!
Live Chat+1(978) 822-0999EmailWhatsApp

Order your essay today and save 20% with the discount code GOODESSAY